Érzések könyv, könyvajánló az erőszakmentes, együttérző kommunikációról, érzésekről és erőforrásokról. Új módszertan, új nézőpont a belső és külső konfliktusaink kezeléséhez, belső nehézségeink és szükségleteink kifjezéséhez.
Rosenberg, Marshall, B. : A szavak ablakok vagy falak. Erőszakmentes kommunikáció.
Budapest, 2001. 2. bőv.kiadás.
Dr. Rosenberg hosszú évek óta azt tanítja, hogy ha megtanulunk igazán tisztán és hatékonyan kommunikálni, tehát valóban szót érteni egymással, képessé válunk arra, hogy elejét vegyük a konfliktusoknak.
Könyvében így ír felismeréséről:
„Miközben együttérzésünk fenntartásának tényezőit vizsgáltam, meglepett, hogy mekkora szerepe van a nyelvezetnek és a szóhasználatnak. Kidolgoztam a kommunikációnak – a beszédnek és a figyelésnek – egy olyan módját, amely lehetővé teszi, hogy valódi kapcsolatba kerüljünk önmagunkkal és másokkal, és természetes együttérzésünk tág teret kapjon. A kapcsolatteremtésnek ezt a modelljét erőszakmentes kommunikációnak neveztem el.”
Az erőszakmentes szót Gandhi értelmezésében használja, tehát a természetes együttérzésünk kifejezésére – arra az állapotra, amikor az erőszak elhagyja a szívet.
Ha nem is tartjuk beszédmódunkat „erőszakosnak”, szavaink akkor is gyakran fájdalmat és bánatot okoznak saját magunknak vagy másoknak. A szerző által javasolt folyamatot együttérző kommunikációnak is nevezhetjük.
Ha ebben az ítélkezős, megítélő formában kommunikálunk, akkor erősítjük másokban az ellenállást és a védekezést. Sőt ezzel rejtett módon megszégyenítjük, bűntudatot vagy félelmet keltünk a másik félben. Természetesen ez nem jeleni azt, hogy nem lehet véleményünk egy helyzetről. A morális ítélkezés a háborúság felé visz és nem a béke megteremtése irányába.
A felelősség hárítása gyakori, pedig fejben tudjuk, hogy nem visz előre. Ha azt sugalljuk, nincs választási lehetőségünk, peidg ez a felelősség fel nem vállalása.
Figyelj a szavakra! Ha túl sokat használod, vagy hallod mások szájából: „kell” „muszáj” „utálom, de csinálni kell” .
Most próbáld meg ugyanazokat a mondatokat így megfogalmazni: „Úgy döntöttem, hogy…”
Más a szavak csengése, másképp rezeg benned és a környezetedben, mert már nem a kényszer energiája lengi körbe, hanem a választás szabadsága.
Ha valóban szeretnéd magad nyomorultul érezni kezdj bele az összehasonlításba. Figyelj fel, amikor elhatalmasodik rajtad és hagyd abba. Most. Tudatosan. Ezzel nem jutsz előre.
Összeállította Boros Ildikó, felhasználva a fülszöveget és az előszót.